środa, 29 lipca 2015

Po dość długiej ciszy na blogu - spowodowanej urlopem oraz objęciem nowych obowiązków redakcyjnych - przedstawiam do dyskusji dwa zdjęcia tego samego miejsca. Pokazują one na jakim etapie cywilizacyjnego rozwoju jesteśmy my Polacy i konkretnie częstochowianie.

sadskwerTak było

sadparkingczbTak jest

W zachodniej Europie sekwencja byłaby dokładnie odwrotna. Bo tam od dwóch-trzech dekad miasta odzyskują swe przestrzenie publiczne, tymczasem my, prowincjusze, cieszymy się z takich posunięć, jak całkiem niedawna - raptem przed paru laty - zamiana skwerku przed sądem na parking. Wszak deficyt miejsc parkingowych jest ogromny, zwłaszcza w tym rejonie...

To pokazuje, że mentalnie jesteśmy gdzieś w europejskich latach 50.-60., czyli opóźnieni w rozwoju o jakieś pół wieku. Bo dziś w zachodniej Europie priorytety są inne i samochód i jego kierowca nie są już w centrum uwagi.

I na koniec o paradoksie: czy stworzenie dodatkowych miejsc postojowych rozwiązało problem z parkowaniem przy sądzie? Wcale nie, jak był z tym kłopot tym jest nadal. Bo zachęcono kolejne osoby, by mając sprawę w sądzie, podjechały autem a nie doszły pieszo czy skorzystały z transportu publicznego. Do którego nota bene władze Częstochowy sukcesywnie zniechęcają, że wspomnę ograniczanie częstotliwości tramwajów, brak priorytetów na skrzyżowaniach czy demontaż systemu autobusowego w centrum poprzez wycofanie linii z Alej na jego opłotki oraz utrudnienie przesiadek.

Nic więc dziwnego, że przy takiej polityce samochodów w przeliczeniu na mieszkańca w Częstochowie jest więcej niż w Berlinie. W efekcie ulice mamy bardziej zatłoczone a miasto brzydsze zamiast ładniejszego (beton parkingu zamiast zieleń skweru).

 

Tomasz Haładyj
Od marca 2015 r. redaktor naczelny częstochowskiej redakcji "Gazety Wyborczej".
Od 1991 r. jej dziennikarz, specjalizujący się w tematyce komunikacyjnej. Pisze też
o architekturze i urbanistyce. Pasjonat historii.
Współautor „Spacerownika
po Częstochowie”, napisał „Opowieść o częstochowskich tramwajach”. Laureat nagrody Silesia Press
za głośny raport
o dworcach kolejowych.
Pochodzi z Białegostoku.
Z wykształcenia jest ekonomistą transportu, ukończył warszawską
Szkołę Główną Handlową.


Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Rozkład jazdy