niedziela, 05 lutego 2017

Pięknie wyglądała iluminacja świąteczna Częstochowy - co zresztą znalazło odzwierciedlenie w konkursie na najładniej rozświetlone miasto, w którym wygraliśmy etap wojewódzki i weszliśmy do finału krajowego. Częstochowa gościła też w którejś z telewizji śniadaniowych...

Ale wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Zaczął się luty, trwa demontaż oświetlenia. Mam nadzieję, że przy tej okazji znajdzie się jakiś rozsądny człowiek w MZDiT i wyłączy także "iluminację" przy Promenadzie. Czyli niepotrzebnie zatrzymujące tramwaje, zamontowane zupełnie bez sensu światła na przejściu dla pieszych przez tory - tuż przy targowisku (kilkadziesiąt metrów na północ od skrzyżowania al. AK z ul. Kiedrzyńską):

Mapaprzejscie

Pieniądze z dotacji ("schetynówka" na remont al. Wyzwolenia) wydano częściowo na rzecz już nie tyle niepotrzebną, co po prostu szkodliwą. Tramwaje, ledwie ruszywszy z przystanku przy Promenadzie, po kilkudziesięciu metrach muszą się znów zatrzymać - przy owym przejściu, na którym nigdy nic niebezpiecznego się nie działo. Podobnie jest z tramwajami jadącym od strony Północy do centrum. Przepytałem znajomych motorniczych: mówią, że prawdopodobieństwo zatrzymania bądź przyhamowania niemal do zera wynosi przynajmniej 70 proc. Sam stanąłem zresztą w tym miejscu i na 10 tramwajów zatrzymać musiało się aż 7:

20170202_095654_resized1

Na razie pasażerowie nie odczuli tej głupoty - tramwaje jeżdżą tu puste, tylko do pętli awaryjnej. Ale po reaktywacji wiosną połączenia do ul. Fieldorfa stanie się to dla nich irytujące i jeszcze bardziej zniechęcające do komunikacji publicznej.

Mieszkam na Północy i pamiętam, że jeszcze do niedawna przewaga komunikacji szynowej nad indywidualną w relacji Centrum - Północ polegała na tym, że tramwaj omijał kilka sygnalizacji świetlnych, jakie mają samochody: 1) przy Politechnice, 2) przy Kosmosie, 3) przy ul. PCK, 4) przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej / Kisielewskiego/ Wyzwolenia / Obrońców Westerplatte 5) przy skrzyżowaniu al. Wyzwolenia z ul. Michałowskiego. W godzinach szczytu tramwaj był więc szybszy niż auto.

Niestety, w ciągu kilku ostatnich lat zarządzający transportem w Częstochowie krok po kroku obniżają konkurencyjność tramwaju względem samochodu. I tak na skrzyżowaniu al. AK z ul. Worcella zainstalowano światła - bardzo potrzebne, tyle, że deklaracja iż tramwaje będą tu miały bezwzględny priorytet okazała się papierowa: co trzeci-czwarty tramwaj musi się zatrzymać albo zwolnić. Czujnik tramwajów od strony centrum zamontowano bowiem za blisko skrzyżowania i sygnalizacja nie zawsze zdąży się przed tramwajem zmienić; natomiast wyczuwanie tramwajów z przeciwnej strony powinno być zaprojektowane inaczej, zapewne już na przystanku "Politechnika", a nie dopiero, gdy tramwaj z niego ruszy.

Jedźmy dalej: na skrzyżowaniu przy Hali Polonia przed zmianą programu świateł zielone dla tramwaju świeciło się przez ok. 60 proc. cyklu, po zmianie - przez jedną czwartą. Rezultat? Bywa, że w tym miejscu tramwaj traci nawet minutę! Skoro zainwestowano w modernizację sygnalizacji świetlnej, tworząc na potrzeby samochodów odrębne fazy do skrętów, to nie pomyślano o pasażerach komunikacji publicznej? Dlaczego nie ma tu priorytetu tramwajowego? Najwyraźniej w hierarchii ustalonej przez inżynierię ruchu, transport publiczny stoi niżej niż indywidualny. To znów wbrew deklaracjom.

Kolejne światła zbudowano przy Kiedrzyńskiej. I dobrze, ale znów nie ma tu priorytetu dla tramwaju. Tzn. teoretycznie jest, ale stał się karykaturą tego znaczenia: polega tylko na tym, że tramwaje w ogóle dostają sygnał "jedź", gdy czujnik je wyłapie, ale nie powoduje to podania sygnału wcześniej. I kolejna minuta w plecy...

A teraz jeszcze ta "iluminacja świąteczna" tuż za Kiedrzyńską, na mało uczęszczanym przejściu przy targowisku i całkowicie bezpiecznym. Jaki geniusz wpadł na pomysł, że tu w ogóle potrzebna jest sygnalizacja! Odpada argument, że idący wzdłuż torów pieszy czy jadący rowerzysta ma tramwaj za plecami i się zagapi. Po pierwsze, motorniczy i tak doskonale widzi takiego delikwenta, a po drugie: tramwaj musi i tak zwolnić do 10 km/h przed znajdującą się przy przejściu zwrotnicą wjazdową na pętlę. Zaś wagon jadący z przeciwnej strony, tj. od Północy, jest dla wszystkich doskonale widoczny. 

Zbędna sygnalizacja tak irytuje, że niektórzy motorniczowie ją ignorują (nie mówiąc o tym, że robią to też piesi, bo po co mają czekać, gdy tramwaju nie ma na horyzoncie a pali się czerwone światło?). Oto nierzadki wcale przypadek:

 20170202_100104_resized

Te światła trzeba po prostu wyłączyć! Tak, jak to zrobiono swego czasu na przystanku "Orkana-szkoła". Pamiętam, że gdy w 2012 r. uruchomiono linię nr 3 to notorycznie łapała ona na ul. Orkana opóźnienie. Apelowaliśmy wówczas wraz z Częstochowskim Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej o likwidację sygnalizacji w części dotyczącej torowiska wskazując, że ruszający z przystanku tramwaj i tak nikogo nie rozjedzie. Udało się, zamontowano w miejsce kolorowych świateł żółte pulsujące i wszyscy są zadowoleni.

Wiem, że w MZDiT są rozsądni ludzie i wierzę, że doprowadzą do wyłączenia tramwajowej sygnalizacji przy Promenadzie zanim tramwaje wrócą na Północ i zanim "świąteczna iluminacja" zacznie irytować rzesze mieszkańców Północy. 

PS 1

Równie dyskusyjne są światła na prawoskręcie z al. AK w al. Wyzwolenia - blokują ruch tak samochodów jak i pieszych oraz rowerzystów. Przed "modernizacją" na skręcie w prawo sygnalizacji nie było. Wypadałoby się zastanowić, czy nie zmienić kolorowej sygnalizacji na żółtą pulsującą. Dodam, że w analogicznej sytuacji na skręcie w prawo z al. Jana Pawła II w ul. Warszawską świateł nie ma: wystarcza tam pulsujący ostrzegawczy sygnał dla kierowców, że jest tu przejście.

PS 2

Przypominam też o obietnicy dyr. MZDiT Mariusza Sikory w sprawie nowej sygnalizacji świetlnej na pobliskim skrzyżowaniu na tyłach M1, której program dyskryminuje pieszych. Otóż zielone dla pieszych idących wzdłuż Michałowskiego świeci się tylko kilka sekund mimo, iż równolegle jadące auta (też ul. Michałowskiego) mają zielone około minuty (film TUTAJ). W wywiadzie dla "Wyborczej" z dnia 22 XII 2016 r. padła taka deklaracja dyr. Sikory:

- Sygnalizacja na skrzyżowaniu Michałowskiego i Dmowskiego w tej chwili pracuje na programie tymczasowym. Będzie działała odpowiednio, gdy oddamy do ruchu całą al. Wyzwolenia - bo sąsiednie sygnalizacje obsługiwać będzie jeden sterownik, zapewniając płynny ruch tak samochodów, jak i pieszych. 

Niestety, do dziś nic się nie zmieniło, choć od 2,5 miesiąca nie ma już objazdu przez ul. Dmowskiego - co mogło być argumentem na rzecz skrócenia zielonego światła dla pieszych. I jeśli, wbrew obietnicy szefa MZDiT, będzie tak nadal, to nie omieszkam do kolejnego budżetu obywatelskiego zgłosić dwóch ławeczek, na których piesi, w długim oczekiwaniu na zielone światło, mogliby poczekać. Myślę, że mieszkańcy Północy poparliby taki wniosek.

wtorek, 31 stycznia 2017

Chciałoby się powiedzieć: wreszcie. Będą światła na pasach w al. Jana Pawła II przy TZN-ie, gdzie wielokrotnie dochodziło do wypadków, oraz w al. Bohaterów Monte Cassino na wysokości Piastowskiej - miał tam miejsce w 2015 r. głośny wypadek śmiertelny.

BohaterowMonteCassino

Powody wypadków z pieszymi bywają różne. Ale niezależnie od tego, czy było to gapiostwo kierowcy czy też wtargniecie pieszego - tak naprawdę to zabija prędkość. Wyjaśniają to infografiki zaczerpnięte z mojego macierzystego wydawnictwa oraz z Kopenhagi, gdzie pokazano prawdopodobieństwo śmierci przy uderzeniu auta jadącego z różną prędkością:

comment_mNTZN7hdm2lbIX8PifbznLxnQseTDsqS

copenhagenizespeedlimit960x1009

Ponieważ w mieście jest dużo ludzi i wszystko może się zdarzyć, prędkość 50 km/h powinna być nie teoretyczna lecz maksymalna. A z tym jest w polskich miastach i Częstochowie duży kłopot. Wg badań w Gdańsku, na głównych ulicach, czyli tam, gdzie dochodzi do najgroźniejszych wypadków z pieszymi, 75-80 proc. kierowców przeprasza dopuszczalną prędkość. W miastach niemieckich - 15 proc. Nic więc dziwnego, że Polska dzierży niechlubne pierwsze miejsce w liczbie zabitych na drogach i ulicach w Europie (w przeliczeniu na liczbę samochodów). A gdy weźmiemy Częstochowę, to okazuje się, że na tle już fatalnych wyników w kraju i województwie, Częstochowa wypada tragicznie - pisaliśmy o tym w "Wyborczej" (czytaj TUTAJ).

Na takich ulicach jak wspomniane Boh. Monte Cassino czy Jana Pawła II mało kto zachowuje dopuszczalną prędkość. Powiedzmy sobie szczerze: trudno ją zachować, skoro zostały zaprojektowane na dużo wyższe prędkości. To fatalny błąd naszych drogowców (choć normy polskie im w tym nie pomagają), który niestety jest nadal bezmyślnie powielany. Przykłady? Oto tylko dwa z ostatnich miesięcy:

1. Dlaczego budując przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino nasze MZDiT nie zreflektowało się mając problemy z bezpieczeństwem na istniejącym odcinku - i nie zdecydowało o skonstruowaniu nowego fragmentu w sposób, który by  nie zachęcał kierowców do łamania przepisów, tj. jazdy szybszej niż dozwolona? Niestety, tu także zastosowano pasy ruchu o szerokości takiej jak na ekspresówkach, czyli 3,5 m. każdy - a nie np. 3,25 m prawy (po którym jeździć będą m.in. ciężarówki) i 3 m lewy. Udowodnione jest bowiem, że im węższy pas tym niższa realna prędkość i w miastach standardem powinny być pasy ruchu 3-metrowe a nawet węższe. O badaniach na ten temat pisałem TUTAJ.

2. Dlaczego, remontując al. Wyzwolenia, nie zwężono pasów ruchu do szerokości miejskich, tylko dalej są one 3,5-metrowe. Można to było zrobić nawet bez przekładania krawężników: odpowiednim oznakowaniem poziomym.

Częstochowscy drogowcy gotowi są uspokajać ruch na bocznych ulicach osiedlowych - i chwała im za to - ale w przypadku tych głównych (gdzie dochodzi do najgroźniejszych wypadków z pieszymi) udają od lat, że problemu nie ma. Efekty bardzo często obserwujemy na tzw. autostradzie śródmiejskiej, czyli ciągu ulic Dąbrowskiego - Nowowiejskiego i Ślaska - Kilińskiego. Wszystkie wyremontowano w ostatnich latach, ale po staremu, bez oglądania się na bezpieczeństwo..

Ale chyba zaczyna się coś zmieniać na lepsze, choć wolno. Bo z jednej strony mamy bezrefleksyjny remont al. Wyzwolenia i budowę przedłużenia al. Bohaterów Monte Cassino. Mamy też opisywany przez "Wyborczą" opór by na św. Rocha koło Odrodzenia ustawić na pasach wysepkę (do czasu, gdy zainstalowane zostaną tu światła). Mamy kuriozalne plany likwidacji wysepki na Wręczyckiej i remontowanej Dźbowskiej za co ktoś w MZDiT powinien wylecieć z roboty... Ale z drugiej strony - na ul. Sabinowskiej oraz na Bohaterów Katynia MZDiT testowane są tzw. progi wyspowe a na Michałowskiego nowa sygnalizacja na przejściu przy Kutrzeby wyposażona została w radar.

Próg wyspowy wygląda tak (nie mam zdjęcia z Częstochowy więc daję z Warszawy):

progwyspowywarszawa1

Natomiast radar działa tak, że gdy kierowca jedzie ul. Michałowskiego szybciej niż powinien, zapala się przed nim czerwone światło. Za to gdy ma prawidłową prędkość, płynnie przejeżdża na zielonym (mówimy o sytuacji, gdy nie ma pieszego który wcisnął guzik).

Codziennie obserwuję  jak to wygląda w praktyce. Światło zmienia się często co pokazuje, jak wielu kierowców łamie przepisy. Ale jednak rzadziej niż na początku, bo wielu kierowców już się nauczyło jechać Michałowskiego 50 km/h. Niestety, równie wielu nauczyło się... przejeżdżać na czerwonym świetle. Wystarczy wieczorem 5 minut, by zaobserwować przynajmniej jeden taki przypadek. Zapraszam w godz. 21-24 policję i MZDiT.

Ciekaw jestem, czy nowe światła na Jana Pawła II zostaną wyposażone w radar zmieniający światło dla kierowców na czerwone gdy jadą za szybko. Wątpię, pewnie przeważy strach drogowców, że zakorkują ulicę. Jeśli taka obawa będzie to tym bardziej potwierdzi, iż MZDiT jest świadom iż po zbudowanych przez tą instytucję ulicach kierowcy jeżdżą za szybko.

Bo trzeba szukać chyba innych metod niż radary. O węższych pasach i progach wyspowych już było. Tych ostatnich nie wolno jednak stosować na drogach krajowych, a takimi są Jana Pawła II i Boh. Monte Cassino. Ale dlaczegóż, w ramach uspokojenia ruchu, nie wprowadzić rozwiązania, które mamy od lat w Częstochowie i które się sprawdza? Mam na myśli rozdzielenie dodatkowymi wysepkami pasów ruchu w tym samym kierunku, co widzimy na ul. Krakowskiej:

krakowskawysepka1

Taka wysepka daje schronienie pieszym i zapobiega przed najbardziej niebezpiecznymi sytuacjami, gdy jedno auto przepuszcza pieszego a sąsiednim pędzi bez opamiętania. Taki był własnie powód tragedii w al. Bohaterów Monte Cassino i tam aż się prosi o taką wysepkę (czy przy niej musiałyby być światła - rzecz do rozważenia). Miejsce jest, podobnie jak w al. JP2. Taka wysepka ma też tę zaletę, że optycznie - a może też fizycznie - zwęzić pas ruchu, co przekłada się na podświadomą reakcję kierowców, którzy w takich punktach najczęściej zwalniają.

Wypada więc zaapelować do władz miasta i MZDiT: światła, owszem, są w wielu miejscach potrzebne. Ale przede wszystkim leczcie nie objawy choroby lecz jej przyczyny. Zajmijcie się więc przede wszystkim, na poważnie i kompleksowo - PRĘDKOŚCIĄ. Bo to ona zabija.

poniedziałek, 23 stycznia 2017

Paris2

MPK rozstrzygnęło przetarg na firmę, która przygotuje program funkcjonalno-użytkowy "unijnego" remontu starej linii tramwajowej. Wiadomo już, że w al. Wolności i Kościuszki nie będzie torowisk trawiastych. Przewoźnik i władze miasta, głuche na argumenty i przykłady z innych miast, zaparli się i chcą koniecznie centrum Częstochowy wybetonować . Z czego pożytku nie będzie, za to szkody - bardzo prawdopodobne.

Zakres, którym ma się zająć wyłoniona w przetargu firma Akbut z Katowic (robi wiele projektów dla Tramwajów Śląskich) jest taki sam jak w pierwszym, jesiennym przetargu, który unieważniono z powodu zbyt wysokich ofert. Czyli obejmuje niemal całą starą linię, także... odcinki przeszły remont stosunkowo niedawno, że wymienię wykonane na przełomie lat 90. i dwutysięcznych torowisko w al. Armii Krajowej od ul. PCK do Worcella.

W tym kontekście ciekawie czyta się artykuł "Złote remonty torów" - to o kolejarzach: "Zyskanie minuty w przejeździe pociągu dzięki modernizacji torów może kosztować tylko 2 mln zł lub aż 173 mln. Wg niektórych ekspertów kolejarze celowo podnoszą koszty inwestycji".

I cytat z innego artykułu o zamykanej wkrótce na 2 lata linii kolejowej z Warszawy do Poznania (polecam!), którą remontowano w latach 90., a teraz ma być z tego powtórka :

"Projekt wpisuje się w filozofię 'od modernizacji do modernizacji' - znaną z czasów, gdy powszechna megalomania kontrastowała z brakiem codziennej troski, a brak gospodarza zastępowały przewymiarowane inwestycje, które zawsze przekraczały planowany kosztorys i harmonogram". 

U częstochowskich tramwajarzy też wyraźne widać dążenie, aby prace utrzymaniowe zastąpić wielomilionową modernizacją. Owszem, mamy fragmenty zniszczone, jak w al. Pokoju czy w al. Armii Krajowej między ul. PCK a Promenadą i one muszą przejść kapitalny remont. Ale taki dość nowy odcinek od ul. PCK do Worcella jest w stanie średnim przede wszystkim z zaniedbań, "braku codziennej troski". Trzeba się po prostu wziąć za naprawę, wymienić za kilkadziesiąt tysięcy złotych zmurszałe podkłady - przyczynę wyraźnego hałasu - a nie wydawać unijne miliony (bo nie nasze, lecz cudze?), które można efektywniej spożytkować gdzie indziej.

Na szczęście MPK będzie musiało ograniczyć swoje remontowe apetyty. Rzutem na taśmę, podczas uchwalania budżetu miasta na 2017 rok (i prognozy finansowej na kolejne), do unijnego programu tramwajowego wpisano, obok modernizacji istniejącej linii i zakupu nowych wagonów - także budowę linii tramwajowej na Parkitkę. Kwota do dyspozycji nie zmieniła się, szacunki mówią o 200 mln zł.

Radny Jacek Krawczyk podrzucił mi przy tej okazji ciekawe zestawienie, jakie przygotował na jego prośbę fachowiec z branży tramwajowej z Wrocławia czy Poznania. Pokazuje ono, że 200 mln zł jakie mamy mieć - wliczając dotację z UE i wkład własny - powinno starczy na wszystko. Pod warunkiem, że będzie się remontować to co naprawdę trzeba, a nie szukać powodów do wydania pieniędzy na siłę. Na początku mapka, na której naniosłem pierwotne plany remontowe MPK, oraz rekomendacje z pokazanego mi przez radnego opracowania. Dobitnie pokazuje, że MPK zaszalało:

remont_tram

A teraz cytat z opracowania:

"Po analizie stanu torowisk, do remontu w tej perspektywie finansowej UE są następujące odcinki:
- Fieldorfa - PCK
- Hala Polonia - Księżycowa (remont był w latach 90., ale kiepski jakościowo)
- al. Kościuszki, tj. od al. JP2 do Alej NMP
- al. Pokoju od estakady do wiaduktu nad dworcem Raków
- od Gilowej do Kucelina.

W sumie jest to ok. 4200 m podwójnego toru, ale należy od tego odjąć:

  1. a) peryferyjny odcinek Kuceliński - 950 m - do wykonania siłami MPK
  2. b) 120 m w al. AK od Dekabrystów w kierunku Armii Krajowej, gdyż byłby robiony w ramach budowy odgałęzienia na Parkitkę
  3. c) 130 m zjazdu z al. Pokoju do dworca PKP Raków, co powinno być wykonane w ramach węzłów przesiadkowych (skoro do modernizacji przewidziano jezdnie równoległe do torów) i z ewentualnym przeniesieniem pętli na drugą stronę wiaduktu, tj. pod wejście do dworca Raków. Jeśli z jakichś powodów nie byłoby to możliwe, to ten fragment trasy torowiska może zaczekać do następnej perspektywy unijnej, jako, że MPK własnymi siłami przeprowadziło w ostatnich 2-3 latach remont istniejącej pętli.

Do remontu, w ramach unijnego programu, są więc ok. 3 km istniejącej linii.

KOSZT: Własnymi siłami MPK remontowało kompleksowo linię (Niepodległości, al. AK od al. JP2 do Worcella) za 1,5-2 mln zł/km. Ceny przetargowe będą wyższe, należy też uwzględnić wymianę słupów i kabli na nieremontowanych odcinkach, prace na podstacjach trakcyjnych. Dlatego przyjęto 10 mln/km. Czyli: 3 km x 10 mln/km = 30 mln zł."

Czyli remontowa część unijnego programu (dotacja + wkład własny) powinna mieć wartość o połowę mniejszą niż planuje MPK - bo przewoźnik wymieniał aż 60 mln zł.

Kolejny cytat z tej analizy, sugerujący racjonalny rozdział dostępnych pieniędzy:

"- zakup 10 składów: 10 x 8 mln = 80 mln
- linia na Parkitkę: 3 km x 25 mln/km = 75 mln
- remont istniejącej trasy: 3 km x 10 mln/km = 30 mln
- rezerwa na nieprzewidziane wydatki = 15 mln
SUMA = 200 mln"

Jak to więc będzie teraz z rozstrzygniętym przez MPK przetargiem związanym z remontem linii? Nic nie szkodzi mieć program funkcjonalno-użytkowy dla  praktycznie starej starej trasy, natomiast dokumentację budowlaną można zamawiać etapowo: teraz na odcinki do wyremontowania z funduszy unijnych 2014-20, a za kilka lat - na kolejne, gdy ich stan kwalifikowanych je będzie do modernizacji. Mam nadzieję, że się tak stanie.

O ile zakres przestrzenny w rozstrzygniętym przetargu nie różni się od jesiennego, tego unieważnionego - to w szczegółowych zapisach pojawiło się kilka nowości. Jedną z nich jest wymóg przedstawienia dwóch wariantów koncepcji remontu: z torowiskiem klasycznym, w tłuczniu, oraz (brawo!) trawiastym.

Tyle, że trawy - o ile po oszacowaniu kosztów zapadnie decyzja by ją gdzieś zastosować - na pewno nie zobaczymy w miejscach potrzebujących jej najbardziej, czyli w al. Kościuszki i Wolności. Nie rozumiem tego - śródmiejskie położenie tych ulic ma przecież swoje wymagania estetyczne, zaś ułożenia torów przy samych kamienicach powinno wymusić zastosowanie najlepszych technologii wytłumiających drgania i hałas. A trawa nie ma sobie w tej kwestii równych.

Niestety, ani artykułami w "Wyborczej", ani wpisami na tym blogu nie udało się przekonać prezydenta i MPK do zielonych torowisk w śródmieściu. Górą jest lobby betonowo-asfaltowe, które zafunduje nam "ulicę defilad" - smutną i szarą z wybetonowanym torowiskiem. Będzie ono kosztować tyle samo, co trawiaste, ale będzie głośniej i brzydko. Na beton wydamy zarazem więcej niż na podobnej urody "kamyki". Może więc chociaz jakieś pożytki funkcjonalne? Tych też nie będzie, bądź okażą się one niemal zerowe. A mogą być wręcz szkody!

Pisałem już o tym. Zwolennicy betonu mówią o autobusach poruszających się po torowisku. Jestem entuzjastą Pasów Autobusowo-Tramwajowych, ale trzeba je wprowadzać tam, gdzie są potrzebne (np. na ul. Dekabrystów na planowanej linii na Parkitkę), a nie na siłę, tylko po to, by pochwalić się, że i my w Częstochowie nie wyskoczyliśmy sroce spod ogona i też mamy PAT-y. Otóż sprawdzają się one tam, gdzie autobusy i tramwaje jadą w tę samą stronę, bo dzięki temu pasażerowie nie muszą biegać między przystankami. Al. Wolności to nie ten przypadek, autobusy jadą do innych dzielnic niż tramwaje. Zresztą należałoby się zastanowić, czy Wolności w ogóle powinny autobusy jeździć - czy czasem nie wrócić do sprawdzonego rozwiązania sprzed remontu Alej, gdy wszystkie linie autobusowe jechały Nowowiejskiego i Śląską. Dla pasażerów zdążających np. na Stradom miało to tę wielką zaletę, że wszystkie linie mieli na tym samym przystanku przy Setce i przy LO Kopernika, dziś zaś muszą wybierać między wspomnianymi przystankami a DH Centrum. Pamiętajmy przy tym, iż częstotliwość większości autobusów jest 30-minutowa, czyli żenująco niska, więc dzielenie linii między różne przystanki pogarsza znacząco ofertę. I odwrotnie: skomasowanie ich w jednym miejscu znakomicie poprawia jakość komunikacji i jest istotnym argumentem na rzecz korzystania z niej a nie z własnego auta.

Wracając do al. Kościuszki - Wolności: jeśli na betonowe torowisko wpuścimy autobusy, to stracą na tym wszyscy: pasażerowie tramwajów, bo autobusy zamierzające skręcić czy to z Wolności w II Aleję czy z Wolności z Sobieskiego, będą blokować komunikację szynową. I odwrotnie: tramwaj stojący np. na przystanku przy Megasamie zablokuje jadący za nim autobus chcący skręcić w II Aleję - a dziś ten manewr wykonuje przecież bez przeszkód.

Mało tego: żeby autobusy, które są szersze niż tramwaje, wyminęły się z wagonami - trzeba rozsunąć tory. To zaś spowoduje zwężenie jezdni al. Wolności i nie zmieszczą się na niej cztery pasy, jak dziś - tylko trzy. Czyli stracą też kierowcy. Nie mówiąc już o tym, iż przebudowa torów powinna być okazją do innego rozplanowania ulicy. Poniżej poglądowe rysunki, zaś więcej na ten temat znajdziecie w innym wpisie na blogu (czytaj TUTAJ), a także w "Wyborczej":

wolnosciprzekrojbylo_jest1Zdaje się, że nieuchronny konflikt autobusowo-tramwajowy w al. Wolności powoli uświadamiany jest przez zarządzających transportem - i coraz rzadziej wspominają o autobusach na torowisku. A jeśli już - to tylko o zastępujących tramwaje w razie awarii czy remontów (ostatnio mówił o tym prezes MPK). Zdumiewa mnie ta dbałość o wygodę pasażerów w kontekście nie uwzględnienia w planowanych pracach miejsca do zawracania tramwajów w centrum! Gdyby powstał np. trójkąt torowy do zawracania przy Megasamie, to nie trzeba by wyłączać z ruchu przy byle incydencie całej niemal sieci od zajezdni po Północ! Więcej o trójkącie manewrowym przeczytacie TUTAJ.

Nie mając przekonujących argumentów, lobby betonowe mówi też o karetkach czy wozach strażackich, które mogłyby skorzystać z torowiska - tak jakby w al. Wolności i Kościuszki jechały całe sznury tych pojazdów.

Poza tym: czy dla incydentalnego wprowadzenia autobusów na tory mamy sobie fundować przez 365 dni w roku przez 40 najbliższych lat (taka jest żywotność dobrze zrobionych torowisk) betonowe centrum?

W przetargu na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną remontu istniejącej linii nie ma też brakującego przystanku w rejonie skrzyżowania al. Wyzwolenia i Michałowskiego (liczne bloki, M1) - ale na szczęście nie znaczy to, że przystanek nie powstanie. W warunkach przetargu widnieje furtka, iż zakres prac w rejonie tunelu tramwajowego może ulec zmianie. Chodzi przy tym nie o sam tunel, lecz właśnie o przystanki. Z tego co wiem, trwają dyskusje, czy tramwaj w kierunku centrum zatrzymałby się na w miarę płaskim terenie, by nie było problemu z ruszaniem (umiarkowana pochyłość jest akceptowalna). Sądzę, że tak - gdyby znalazł się w tej lokalizacji:

M1przesunie4

Powyżej mamy wersję z zejściem na peron "do miasta" przebitym z istniejącego tunelu pieszego łączącego Promenade i M1. Zaś poniżej: z ominięciem tego problemu:

M1wpoziomie

Dobrą nowością, która pojawiła się w drugim przetargu projektowym jest wymóg, by przewidzieć smarownice na łukach mniejszych niż 50 m. Poprawi to komfort życia okolicznym mieszkańcom.

Podsumowując:

- nie rozumiem uporu, by betonować centrum - przeprowadzenie inwestycji w ten sposób przyniesie szkodę tak w wyglądzie miasta jak i dla samej komunikacji

- nie wyobrażam sobie, by unijny remont nie skutkował naprawieniem istotnej wady "starej" linii, jaką jest brak tramwajowych odpowiedników istniejących przystanków autobusowych w rejonie skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Michałowskiego.

Zainteresowanych szerszą analizą, jak DOBRZE wyremontować linię tramwajową, odsyłam do trzyczęściowego opracowana: CZ.1, CZ.2, CZ3.

czwartek, 12 stycznia 2017

Społecznicy skupieni wokół Grupy Elanex - ich profil na FB znajdziecie TUTAJ (polecam) - nie chcą dopuścić do zniszczenia przez ostatniego tak dobrze zachowanego kompleksu fabrycznego w Częstochowie. Zabudowania mają być mianowicie przecięte arterią łączącą rondo Mickiewicza z DK1. Społecznicy mówią: nawet jeśli dziś nie ma pieniędzy na rewitalizację tego obszaru, na znalezienie dla niej nowej funkcji - vide Manufaktura w Łodzi - to nie wolno tego unicestwiać. W "Wyborczej" parę lat temu zamieszczaliśmy wizualizacje Elanexu z pracy licencjackiej na Politechnice Krakowskiej częstochowianki Agnieszki Krygier (dziś już po dyplomie) , pokazującej potencjał, jaki drzemie w starej fabryce:

Elanexwizual

O tym, ciekawej historii Elanexu, dokumentacji stanu obecnego nie tylko samej fabryki, ale i towarzyszącego mu osiedla - znajdziecie na wspomnianym profilu Grupy Elanex. Ja zaś na blogu chcę pokazać, że to, co robią społecznicy nie stoi w sprzeczności z oczekiwaniami wielu częstochowian, że powstanie kiedyś wiadukt (lub tunel) pokonujący tory kolejowe na południe od Alej.

Otóż ulicę da się przeprowadzić bez szkody dla zabytkowej fabryki. Właśnie, ulicy...

Błąd w założeniu naszych drogowców polega na tym, że marzy im się arteria tranzytowa - siłą rzeczy musi ona ciąć fabrykę jak buldożer. I nie zmieni tego fakt, że niedawno odchudzili projekt i zamiast dwóch jezdni ma być jedna. Ale to wciąż byłaby miejska droga ekspresowa. To dlatego w wywiadzie dyr. Sikora powiedział, że zaproponowany przez "Wyborczą" alternatywny przebieg jest niemożliwy do wykonania w założonych przez drogowców parametrach.

Uważam, że w tym miejscu trzeba zrobić normalną miejską ulicę. Taką jak Kopernika, Piłsudskiego czy Kiedrzyńska. To wystarczy by można było sprawnie przejechać z jednej strony śródmieścia na drugą z pominięciem Alej. Ale nie jest to absolutnie miejsce na tranzyt: mamy już jedną "tirową" arterię w centrum - al. Jana Pawła II - i jeszcze nam mało? Na południowym skraju śródmieścia chcemy sobie zafundować taki sam koszmar, jaki jest dziś po północnej (al. JP2)? Ciekawe co na to mieszkańcy bloków przy ul. 1 Maja, tych między rondem Mickiewicza a dworcem Stradom, bo i oni zostaną uszczęśliwieni tranzytem. A przy okazji zniszczmy też starą fabrykę, którą jeśli nie teraz, to będzie można wykorzystać choćby za kilkanaście lat.

Już jeden błąd popełniliśmy pozwalając na zasypanie Kanału Kohna: gdyby istniał, Galeria Jurajska byłaby nie jedną z banalnych "fabryk handlu" lecz jedynym w swoim rodzaju obiektem handlowym położonym na śródrzecznej wyspie. Dla przypomnienia tej straty - zobaczcie zdjęcie papierni (dziś w tym miejscu stoi "Jurajska") nad Kanałem Kohna (jego śladem biegnie obecnie ulica o tej nazwie) i wyobraźcie sobie, że w starych pofabrycznych budynkach mamy centrum handlowe przebijające atrakcyjnością położenia tak wychwalaną łódzką Manufakturę:

Papiernia_Kohna01

Papierni nie ma, ale jest jeszcze Elanex. Otóż mam dwie propozycje na puszczenie miejskiej ulicy łączącej rondo Mickiewicza z ul. Krakowską - stanowiące alternatywę wobec destrukcyjnych planów MZDiT. Jedną z nich prezentowałem już na łamach Wyborczej - link tutaj. Na początek ogólna mapa pokazująca rozważane przez drogowców warianty:

wariantymapagazeta1

Wariant "niebieski" to arteria rozwalająca zabudowę na ul. Krakowskiej, przechodząca przez hospicjum i osiągająca DK1 przy ul. Legionów. Z tego pomysłu zrezygnowano. Pozostały warianty "czerwone" - przez Elanex. Ma być jedna jezdnia, ale z możliwością rozbudowy do dwóch. Pod kilof pójdą m.in. te budynki:

GS160411_551

Elanex_do_wyburzenia

ALTERNATYWA NR 1

Pierwszą alternatywą jest wariant "różowy", omijający Elanex od południa. Po nałożeniu na zdjęcie satelitarne wygląda to tak:

1majamojprojekt1

Nowa ulica wykorzystuje w dużej mierze istniejące ulice kompleksu fabrycznego - czy to asfaltowe, czy to gruntowe, które i tak trzeba zbudować. Np. przy ogródkach działkowych - stan dzisiejszy jest następujący:

droga11

Teraz zbliżenie na podpięcie nowej ulicy do Krakowskiej poprzez łącznik poprowadzony między istniejącymi zabudowaniami:

1majaelanexdetal21

Ulica łącząca rondo Mickiewicza z ul. Krakowską powinna mieć 6,5-7 m szerokości, tj. po jednym pasie w każą stronę. W miejscach gdzie jest taka potrzeba, powinny powstać zatoki postojowe - np. przy ogródkach działkowych czy szkole. Do tego droga rowerowa, obustronne chodniki i rzecz jasna obramowanie ulicy szpalerami drzew.

Jeszcze raz podkreślę: to ma być ulica typu Kopernika, Piłsudskiego, Ogrodowej.

ALTERNATYWA NR 2

To odtworzenie historycznego, bo istniejącego kiedyś połączenia ul. 1 Maja z Ogrodową - ale nie w formie przejazdu ze szlabanami tylko wiaduktu (bądź tunelu). I z udrożnieniem połączenia Ogrodowej z ul. Krakowską i ul. Kanał Kohna.

Przebieg jest więc zbliżony do wariantu "niebieskiego" MZDiT, ale przyświeca mu zgoła inna filozofia. To nie ma być eksterytorialna "autostrada miejska", lecz ulica tworząca miasto, szanująca istniejącą tkankę zabudowy, dająca szansę na jej uzupełnienie - bo wiemy, jakie na tym obszarze są luki. Czyli: dająca impuls rozwojowy.

TrasaMickiewiczanowe2PION1

Tak więc wiadukt łączy ul. 1 Maja z Ogrodową - ale nie w osi tej ostatniej. Chodzi o to, by nie stawiać estakady na ul. Ogrodowej pod oknami ludzi, ani nie burzyć istniejących kamienic, które powinny być zrewaloryzowane:

ogrodowaprzykladce1

Ulicę wyrysowałem w śladzie omijającym od tyłu zabudowę, konkretnie przez komórki, baraki, itd.

Następnie jedziemy Ogrodową w zachowanej istniejącej szerokości, mijamy skrzyżowanie z ul. Przechodnia i Stawową i dojeżdżamy do małego ronda, mniej więcej takiego, jakie zbudowano ostatnio przy Promenadzie. Stąd można pojechać dalej ul. Ogrodową w stronę katedry i pl. Daszyńskiego bądź skręcić do ul. Krakowskiej.

Przebieg ul. Przechodniej, dziś idącej ostrym zygzakiem, proponuję wyprostować. Tzn. nowa jezdnia ominęłaby kamienicę narożną Ogrodowa/Przechodnia nie od południa jak dziś, lecz od północy - stąd taka a nie inna propozycja lokalizacji wspomnianego ronda. Teren jest tam wolny od zabudowy i nie wymaga żadnych wyburzeń, za to poprowadzenie ulicy w nowym śladzie umożliwia jej przyszłą zabudowę np. domami mieszkalnymi tworzącymi z obu stron pierzeje. Istniejący fragment ul. Przechodniej stałby się uliczką podwórkową:

Przechodniaschemat

Poniżej widok na ów pusty plac, którym miała być poprowadzona nowa jezdnia ul. Przechodniej. Obiektyw aparatu był skierowany w stronę Ogrodowej, a więc na zachód:.

przechodnia11

Ul. Przechodnią na odcinku bliższym Krakowskiej trzeba nieco poszerzyć (o ok. 2 m plus chodnik), kosztem zabudowy barakowej po jej północnej stronie. Obiekty do wyburzenia zaznaczyłem na schemacie czerwonymi krzyżykami. A tak wygląda Przechodnia widziana od ul. Krakowskiej w stronę Ogrodowej - poszerzenie jezdni do 6,5-7 m miałoby być przeprowadzone w prawą stronę:

przechodnia_31

Docieramy do ul. Krakowskiej. Jej skrzyżowanie z Przechodnią możemy sobie wyobrazić patrząc na skrzyżowanie ul. Nowowiejskiego z Kopernika (z tym, że niezbędne byłyby tu światła).

Co dalej? Plac Markusfelda - tak go roboczo nazwałem:

pl_markusfeldaplan2
Naprzeciw wylotu Przechodniej do Krakowskiej jest zaniedbany skwer, który od północy obramowuje jezdnia łącząca (obok restauracji Astoria i hotelu Sonex) z ul. Kanał Kohna. Proponuję przełożyć tę jezdnie na oś ul. Przechodniej, by powstało bezpośrednie połączenie z Kanałem Kohna. Zaś starą jezdnie przeznaczyć na poszerzenie zieleńca, ewentualnie miejsca postojowe.

Sam skwer powinien zostać zaaranżowany na plac miejski, zazieleniony, z ławeczkami itd. Chodzi tu o wykreowanie czegoś w rodzaju "rynku dzielnicy Krakowskiej", stworzenie jej centralnego punktu. Mówimy przecież nie tylko o budowie czy remoncie ulic/ulicy, ale o działaniach rewitalizacyjnych, których "dzielnica Krakowska" bardzo potrzebuje.

Wyjaśnienia wymaga jeszcze, skąd Markusfeld. To jeden z najbardziej znaczących przemysłowców Częstochowy przełomu XIX i XX wieku, budujących wielkość i znaczenie miasta. Był właścicielem m.in. zakładów Warta, do których wjazd prowadził właśnie przez opisywany skwerek. Henryk Markusfeld zapisał się przy tym jako największy w Częstochowie filantrop, m.in. był głównym fundatorem szpitala na Zawodziu. Warto, by częstochowianie pamiętali o takich ludziach. No, ale oczywiście nazwy to jurysdykcja rady miasta, ja tylko podpowiadam...

Wróćmy do łącznika Krakowskiej z Kanałem Kohna. Ulica nie prowadziłaby wcale dalej, do DK1. Kierowcy korzystaliby z ul. Krakowskiej, bądź jechali koło Galerii Jurajskiej do Mirowskiej i dalej na Zawodzie. Albo tuż przed "Jurajską" skręcali w prawo do DK1, skąd też będzie wkrótce dojazd na Zawodzie, gdyż MZDiT w perspektywie 2-3 lat postawi estakadę nad skrzyżowaniem z ul. Legionów, zas na dole będzie rondo.

Czy to źle, że od ronda Mickiewicza do DK1 nie pojedziemy "prosto, jak strzelił"? Przeciwnie, tak z premedytacją powinno być. Chodzi o to, by na siłę nie wpychać tranzytu w "dzielnicę Krakowską". Zestaw ulic prowadzących od ronda Mickiewicza przez wiadukt ma łączyć dwie stron śródmieścia i aktywizować tereny wymagające rewitalizacji, a nie być wykorzystywana przez ciężarówki zdążające od DK1 na Opole. Dla nich jest obwodnica, my zaś powinniśmy myśleć o łączeniu śródmieście rozciętego torami kolejowymi. Myśleć o miejskich ulicach jak Ogrodowa, Piłsudskiego, Kopernika czy Kiedrzyńska.

Podsumowując: uważam, że da się zrobić i dwupoziomowy przejazd przez tory na południe od Alej, bardzo częstochowianom potrzebny - zachowując zarazem integralność Elanexu. Trzeba tylko zerwać z "mocarstwowo-autostradowym" myśleniem o drogach w mieście, które winny być ulicami. Determinantą inwestycji nie może być tylko "święta przepustowość", ważne jest też zachowanie miejskiej tkanki i stworzenie warunków do jej uzupełnienia tam, gdzie jej brakuje.

Budując nową ulicę twórzmy miasto a nie pustkowie wokół arterii.

środa, 11 stycznia 2017

W uzupełnieniu poprzedniego wpisu o niepotrzebnych zatokach (Zatoki? To się leczy) i zaplanowanej na ten rok przebudowie ul. Kiedrzyńskiej - przedstawiam poniżej projekt MZDiT z nowymi zatokami na wysokości ul. Kurpińskiego-Ponurego.

A także propozycję budowy w tym miejscu antyzatok. Przystanki ulokowane byłyby nie za lecz przed skrzyżowaniem i przejściem - auta jadące za autobusem musiałyby poczekać aż pasażerowie wysiądą i wsiądą. Dzięk itemu piesi bezpiecznie mogliby pokonać przejscie, a dodatkowo chroniłaby ich wysepka na środku (wydłużona, by kierowcom nie przyszło do głowy jednak wyprzedzić autobus). Lokalizacja przystanku w kierunku Promenady, tj. z centrum, na lekkiej pochyłości nie powinna być przeszkodą, takie przypadki w Częstochowie się zdarzają.

przypominam, że budowę antyzatok, tam gdzie mają one sens, przewiduje miejski dokument o nazwie Plan Rozwoju Komunikacji Miejskiej. Wypadałoby go wprowadzać w życie a nie myśleć po staremu.

kiedrzynskapodklad

kiedrzynskazmianyautorskie1

wtorek, 10 stycznia 2017

Pod takim hasłem prowadzona jest w stolicy kampania likwidacji zatok autobusowych - rzecz jasna nie wszystkich i nie wszędzie. Ale też nie zawsze są one potrzebne, a czasem wręcz szkodzą. A to dlatego, że:

- brak zatoki jest metodą uspokojenia ruchu i zwiększenia bezpieczeństwa w najbardziej zagrożonych miejscach. Dlatego przystanki autobusowe urządza się coraz częsciej w postaci tzw. antyzatok: samochody muszą wtedy poczekać za autobusem, aż odjedzie. W Polsce wydaje się to wciąż herezją, ale w centrach europejskich miastach staje się standardem. Nie wszędzie oczywiście takie rozwiązanie można zastosować, ale należy je brać pod uwagę. Powiedzmy sobie szczerze: zatoki nie są potrzebne autobusom i ich pasażerom, lecz tym, którzy z autobusów nie korzystają, czyli kierowcom. Ich interes w polskich miastach wciąż jest w centrum uwagi, ale w Europie od dawna tak nie jest. Na pierwszym miejscu stawia się bezpieczeństwo i wygodę komunikacji publicznej i jej pasażerów

- w wielu przypadkach zatoki pogarszają konkurencyjność autobusów, które tracą czas, by włączyć się do ruchu

- zatoki pogarszają komfort pasażerów, gdyż zabierają znaczną część chodnika akurat tam, gdzie powinien on być szerszy niż w innych miejscach. Bo przecież oprócz pieszych mamy też oczekujących pasażerów. W Częstochowie taki problem mamy np. na ul. Nowowiejskiego przy tzw. Setce.

setka1

setka3

Są też miejsca, w których z powodu zatoki nie ma miejsca na wiatę w ogóle, bądź jest ona od przystanku odsunięta. Najbardziej prosi się o likwidację zatoki w al. Jana Pawła II na przystanku przy komendzie w kierunku Rynku Wieluńskiego: prawy pas al. JP2 jest tam przecież kontynuacją buspasa istniejącego przed skrzyżowaniem, wiec po co jeszcze zatoka?

jp1

jp2

Przez zatoki kierowcy maja też czasem problem z podjechaniem pod sam krawężnik, co stwarza kłopoty przy wsiadaniu i wysiadaniu mniej sprawnym pasażerom.

O akcji "Zatoki? To się leczy" można przeczytać na stronie stowarzyszenia Zielone Mazowsze - tutaj

Natomiast o fizycznych likwidacjach zatok w Warszawie pisze portal stołecznej "Wyborczej" - czytaj tutaj.

A co "leczenie zatok" mają do tytułowej ul. Kiedrzyńskiej w Częstochowie? W 2017 r. czeka ją przebudowa na odcinku od Dekabrystów do Promenady. W jej ramach powstaną bardzo potrzebne zatoki postojowe - dziś parkowanie odbywa się na poboczu na dziko - ale też zatoki przystankowe, które na tej akurat ulicy są nieporozumieniem. Tym większym, że wprowadzanie antyzatok przewiduje Plan Rozwoju Komunikacji Miejskiej przygotowany na zlecenie władz Częstochowy! Ala jak widać od słów do czynów droga daleka.

W przypadku Kiedrzyńskiej nie mam bynajmniej na myśli istniejącej zatoki tuż za skrzyżowaniem z ul. Dekabrystów, przy komisariacie. Ona jest niezbędna by autobus stojący na przystanku nie blokował zjazdu ze skrzyżowania z sygnalizacją. Inna sprawa jest jednak z parą przystanków przy skrzyżowaniu Kiedrzyńskiej z Kurpińskiego-Ponurego. Tu zatoki "potrzebne" są tylko po to, by samochody szybciej - a więc niebezpieczniej - pokonały miejsce, w którym ludzie przechodzą przez jezdnię i spieszą sie do autobusów. Przy okazji wycięte zostaną przyuliczne drzewa, co uczyni z kameralnego skrzyżowania kolejną w naszym mieście "patelnię".

Tymczasem poziom ruchu wręcz predysponuje to miejsce do zastosowania antyzatok. Tzn. można przystanki zostawić tak jak są - kierowcy albo wyprzedzą stojący autobus, bądź też gdy coś jedzie z przeciwka, poczekają - albo też zastosować np. separatory zmuszające kierowców do ustawienia się za autobusem i poczekania aż odjedzie. W tym drugim przypadku przystanki powinny być nie za lecz przed skrzyżowaniem. Czyli bezpośrednio przed przejściem.

Oto przykład z Wiednia:

wien_busboarder_oczekiwanie

Przetarg na przebudowę ulicy nie został rozpisany, jest więc czas, by go poprawić. Do czego gorąco namawiam.

Sam projekt warto też za kilka rzeczy pochwalić. Nie zdecydowano się na poszerzenie jezdni (w każdym razie w wersji, którą widziałem), uznając, że 6,5 m a nie - jak się przyjęło 7 - wystarczy. I bardzo dobrze, po co zachęcać kierowców do rozpędzania się, a im szerzej tym pokusa większa.

Dołożono też brakujące przejście dla pieszych przez Kiedrzyńską po południowej stronie skrzyżowania z ul. Zapolskiej gdzie ludzie i tak tędy przechodzą.

Jak wspomniałem, uporządkowano też w projekcie parkowanie, tworząc zatoki. Choć mogłoby być ich więcej, gdyby zrezygnowano z zatoki autobusowej, bo zajmuje ona dużo więcej miejsca niż antyzatoka - co pokazuje niniejszy rysunek:

A czego mi brakuje? Wysepki na niebezpiecznych pasach przy przychodni (tu kierowcy mają z górki), ewentualnie tzw. poduszek berlińskich, czyli progów zwalniających, które autobusy biorą okrakiem, ale zmuszające kierowców samochodów osobowych do zmniejszenia prędkości. W ogóle przesunięcie istniejącego przejścia z obecnego miejsca do skrzyżowania z Zapolskiej, z pozoru logiczne, jest jednak niefortunne, ponieważ przerywa tradycyjną i prosta drogę pieszą prowadzącą od al. AK (m.in. szkoła), następnie obok przychodni, na drugą stronę Kiedrzyńskiej do sklepów i bloków w rejonie Zapolskiej. Znam doskonale to miejsce, mieszkałem tuż obok ponad 10 lat - dlatego obawiam się, że ludzie i tak będą wydeptywać przejście w starej lokalizacji. Oto schemat:

kiedrzynska2

GSKIEDRZYNSKA

No i kwestia zieleni - pomijając wymuszone przez MZDiT wyznaczenie zatok, przez które trzeba wyciąć niektóre drzewa, na opał do kominków nie pójdą wprawdzie wszystkie - ale i tak za dużo. Część drzew ma wprawdzie zostać, niemniej z jedną z ostatnich zielonych ulic możemy się już pożegnać. Nowe drzewa  - ale małe i raczej takie na zawsze, bo dziś sadzi się gatunki, które nigdy nie utworzą "zielonego parasola".

czwartek, 17 listopada 2016

reims0212Trawa? Nie, Częstochowa woli beton

Miasto zapowiada kompleksowe wyremontowanie linii tramwajowej. Niestety, ze specyfikacji przetargu na prace projektowe (do ściągnięcia TUTAJ) wynika, że zwyciężyło betonowo-technokratyczne podejście, bez zbytniego zwracania uwagi na potrzeby pasażerów. A to przecież oni mają są odbiorcami tej inwestycji.

W dodatku przyjęty zakres prac CZĘŚCIOWO wygląda tak, jakby na siłę, a bez realnej potrzeby, chciano wydać pieniądze - no bo skoro Unia daje...

PO PIERWSZE, projekt remontu nie przewiduje utworzenia nowego przystanku w rejonie skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Michałowskiego na Północy (w sąsiedztwie M1). Dziś odległość między istniejącymi przystankami "Promenada Niemena" i "Baczyńskiego" wynosi prawie kilometr. Takie długie dystanse bez zatrzymania dobre są na pustkowiach, ale chyba tylko ślepy nie dostrzeże różnicy między zaroślami na odcinkach rondo Mickiewicza - Bór i Dąbie - Kucelin, a gęsto zabudowanym terenem na Północy z blokami (ul. Iwaszkiewicza, al. Wyzwolenia) i centrum handlowym M1. Dla takich obszarów przystanki powinny być co 300-500 m - odsyłam do fachowej literatury. O potrzebie utworzenia przystanku w rejonie skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Michałowskiego, które tramwaj mija bez zatrzymania, można przekonać się obserwując frekwencję na znajdujących się tu przystankach autobusowych. Brak przystanku tramwajowego zmniejsza dostępność komunikacji szynowej na Północy i jej atrakcyjność dla pasażerów.

Po raz kolejny wychodzi na jaw nie tylko brak perspektywicznego myślenia - Unia pokrywa 85 proc. wydatków, więc dodatkowy przystanek byłby niemal za darmo - ale także brak koordynacji miedzy różnymi instytucjami (MZDiT/MPK/Urząd Miasta). Budowa peronów spowoduje być może konieczność niewielkiego przesunięcia południowej jezdni al. Wyzwolenia o pół metra czy półtora - i można to było zrobić właśnie teraz, nie ponosząc żadnych dodatkowych wydatków, bo ulica jest remontowana. Dlaczego o tym nikt nie pomyślał?

Nie uwzględnienie nowego przystanku w planie remontu sieci tramwajowej jest wielkim skandalem. Wskazuje, że nie myśli się o pasażerach, a tylko technokratycznie: tory są krzywe - to je naprostujmy, słupy się sypią - to wbijmy nowe, wjazd do tunelu jest źle wyprofilowany - to złagodźmy łuki. A, że przy okazji można by coś poprawić, by pasażerom było wygodniej - i to nie ponosząc istotnych wydatków (85 proc. wydatków finansuje Unia, miasto zapłaciłoby tylko 15 proc. ceny)? Po co przystanki, skoro nigdy ich tu nie było? Nie ma też o nich słowa w wynikach głośnej tzw. ankiety komunikacyjnej - po prostu tej sprawy nie zbadano.

M1przesunie3Jedna z propozycji umieszczenia przystanków w rejonie tunelu tramwajowego

Wytłumaczeniem dla nie planowania przystanku przy Michałowskiego nie mogą być problemy techniczne czy finansowe związane z kolizją z tunelem tramwajowym. Wystarczy perony umieścić przy zachodnim wlocie do tunelu tramwajowego, czyli bliżej tunelu dla pieszych pod al. Wyzwolenia, który łączy targowisko przy Promenadzie z M1. Na tym blogu podsuwałem kilka rozwiązań, a z tego co wiem, swoją koncepcję rysował też inż. Jerzy Kocyga, kiedyś dyrektor zarządu dróg, a dziś doradzca prezydenta w sprawach komunikacyjnych (nota bene współprojektował też dzielnicę Północ, więc doskonale zna jej plusy i wady).

PO DRUGIE, nie zaplanowano miejsca do zawracania tramwajów w centrum.  Dziś odczuwalną przez pasażerów wadą tramwajów jest brak elastyczności sieci: na długim odcinku od zajezdni przez centrum aż po granicę Tysiąclecia z Północą tramwaj nie ma gdzie zawrócić i gdy zdarzy się jakaś kolizja lub planowy remont, transport szynowy jest praktycznie sparaliżowany. Na tym blogu sugerowałem stosunkowo tanie rozwiązanie: trójkąt manewrowy w al. Wolności: wystarczy wzdłuż uliczki na tyłach Megasamu wybudować ślepy tor, na który można by zepchnąć zdefektowany wagon, czy też zmieniać kierunek jazdy. Manewry nie byłyby skomplikowane, gdyż nowe tramwaje mają pulpity sterownicze także na końcu wagonu, a przecież kolejne wagony mamy dokupić.

W MPK i MZDiT rozważano inne, dużo droższe i moim zdaniem mniej efektywne rozwiązanie: trójkąt manewrowy przy Delicjach plus pętla przy Węglobloku. Niestety, w planie modernizacji sieci nie ma i tego. Reasumując: planowana modernizacja sieci będzie kosztować miliony, które nie zaowocują eliminacją największej dziś wady, jaką jest brak elastyczności sieci.

PO TRZECIE, zwyciężyło lobby betonowe. Kolejna połać śródmieścia zostanie odhumanizowana. Torowisko wzdłuż al.Kościuszki i Wolności ma być bowiem przebudowane w technologi betonowej, a projektant ma rozważyć możliwość puszczenia po torowisku autobusów.

Z pozoru wygląda to sensownie i atrakcyjnie: autobusy sprawniej przejadą, pasażerowie będą je mieli na tych samych przystankach co tramwaje. Ale pozory mylą. Skutek dla pasażerów będzie bowiem inny: autobusy - zwłaszcza te skręcające z torowiska w II Aleję czy  w ul. Sobieskiego - będą blokować tramwaje. Zamiast szybszej jazdy będzie wiec wolniejsza. Na tym ma polegać modernizacja?

Być może (bo z warunków przetargu na projekt to jasno nie wynika), autobusy nie trafią jednak na torowisko, ale w takim razie po co wywalać pieniądze na betonowe torowisko, które jest droższe od klasycznego? A jeśli już wydawać więcej - bo pamiętamy, że i tak gros kosztów pokrywa Unia - to zróbmy w al. Wolnosci i Kościuszki torowisko trawiaste. Śródmiejskie ulicy staną się ładniejsze, atrakcyjniejsze, tramwaje pojadą znacznie ciszej (torowisko trawiaste jest niemal bezszelestne). Dodam, że technologia tramwiasta jest dziś w Europie i Polsce standardem. Różnica w stosowaniu jest tylko taka: większe i bogatsze miasta jak Kraków czy Warszawa sieją trawę na torach w całym mieście, mniejsze i biedniejsze tylko w miejscach centralnych i reprezentacyjny.

ste051

No, ale technokraci wolą wylać w Częstochowie beton. I z al. Kościuszki Wolności zrobić kolejną dwupasmową arterię (pas autobusowo-tramwajowy będzie po prostu dużą jezdnią).

Na koniec dodam, że sam jestem entuzjastą wspólnych pasów autobusowo-tramwajowych. To dzięki sugestiom Częstochowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, w którym działałem, mamy na ul. Orkana jedyne dziś w mieście wspólne przystanki tramwajowo-autobusowe (szkoda, że nie zrobiono ich także przy przystankach na obu krańcach ulicy). Pasy autobusowo-tramwajowe widziałbym także na ul. Dekabrystów w przypadku budowy linii tramwajowej przez zachodnie Tysiąclecie na Parkitkę. Ale pasy autobusowo-tramwajowe to nie sztuka dla sztuki. Potrzebne są tam, gdzie tramwaje i autobusy jadą w tym samym kierunku, by pasażserowie nie biegali między przystankami. Al. Wolności i Kościuszki to nie ten przypadek: tramwaje i autobusy jadą stąd w inne strony. A przesiadki między różnymi środkami transportu są już dziś wygodne w II Alei, a przy dworcu PKS można je poprawić. Przystanki autobusowe przy dworcu PKP, których brakuje? Przecież je projektant dworca zaprojektował: jeden zajęli taksówkarze, a drugi zamieniono na zatokę parkingową.

PO CZWARTE, remontowane będą też fragmenty linii, które remontu jeszcze nie potrzebują. Otóż przewidziano modernizację niemal wszędzie - z wyjątkiem al. Niepodległości, oraz wiaduktu w al. Pokoju i odcinka do ul. Gilowej. To oznacza, że nowe tory zostaną położone także tam, gdzie je wymieniano stosunkowo niedawno, bo w latach 90. (Tysiąclecie) i gdzie mogą spokojnie poleżeć jeszcze kilkanaście lat, np. do kolejnego budżetu unijnego. Mało tego: prace miałyby objąć także "świeży" odcinek od al. Jana Pawła II do Worcella: tory miałoby być tu rozsunięte do współczesnych norm, choć w przypadku starej linii takiego wymogu nie ma, bo i wagony mijają się bez przeszkód. 

Wygląda to tak, jakby na siłę szukano sposobu na wydanie pieniędzy, które mamy otrzymać - nie dostrzegając przy okazji potrzeb wymienionych w punkcie 1 i 2.

Jakie są realne potrzeby remontowe na odcinkach przewidzianych do remontu przez MPK? Słupy i kable trzeba wymienić niemal wszędzie, to fakt. Ale tory?

* pętla na Fieldorfa: TAK/NIE. Trzeba pamiętać, że przebudowa tej pętli zamknie na zawsze szansę na budowę przedłużenia do ul. Kukuczki i wykonanie odnogi wzdłuż ul. Fieldorfa i Sosabowskiego. Skoro pętlę trzeba zbudować praktycznie na nowo (większe łuki, dołożenie drugiego toru), to przecież mogłaby ona powstać w miejscu docelowym, na ul. Kukuczki. A do przebudowy są też plastikowe ronda na Fieldorfaj, co można by zrobić w ramach budowy torów. Czy ktoś policzył różnicę w kosztach w wariancie: przedłużamy i nie przedłużamy?1bis1Koncepcja dwóch odnóg na Północy: na każdej tramwaj pojawiałby się co 10 min, by na wspólnym odcinku od Fieldorfa do centrum uzyskać wspólną częstotliwość 5 min 

* Fieldorfa - Promenada: TAK

* Promenada - PCK: TAK

* PCK - Hala Polonia: NIE (wystarczy wymienić niektóre podkłady, które spróchniały)

* Hala Polonia - Księżycowa: TAK (wprawdzie tory kładziono tu w latach 90., więc powinny poleżeć 30-40 lat, ale robotę sfuszerowano. Z tym, że ten odcinek mógłby być wykonany w ramach budowy linii tramwajowej przez zachodnie Tysiąclecie na Parklitkę, bo węzeł przy Hali Polonia musiałby być wtedy i tak przebudowany)

* Księżycowa - Worcella: NIE

* Worcella - al. Jana Pawła II: NIE

* al. Jana Pawła II - II Aleja: TAK

* II Aleja - rondo Mickiewicza: NIE (choć warto rozważyć wprowadzenie, tak jak na Kościuszki, torowiska trawiastego)

* Estakada - al. Pokoju apteka: TAK

* zjazd do pętli przy dworcu Raków: TAK, ale pod warunkiem (niespełnionym w prowadzonych przygotowaniach), że pętla zostałaby przeniesiona na drugą stronę wiaduktu, czyli przed wejście do dworca Raków. W dodatku przeniesienie pętli tramwajowej mogłoby się odbyć w ramach unijnej budowy węzłów przesiadkowych, co by nie obciążało "puli tramwajowej" eurofunduszy

Rakowpkp_koncepcjaTH1Tak mógłby wyglądać układ torów przy dworcu PKP Raków z wyprowadzeniem na ul. Łukasińskiego w kierunku stadionu Rakowa

* Dąbie - Kucelin: TAK, choć warto rozważyć koszty i efekty rozważanej przebudowy ronda Reagana: wprawdzie lepiej byłoby inaczej wyprofilować tory, by zlikwidować serpentynki, ale efekt może być nieadekwatny do kosztów.

Jak widać, z wieloma sprawami można poczekać. Wiem, że kuszące jest mieć całą linię nową, ale może się to odbić czkawką w przyszłości. Mówił o tym na jednej z niedawnych konferencji branżowych szef MPK Poznań. To było pierwsze miasto które jednorazowo, hurtem wymieniło autobusy niskopodłogowe: "Dziś się zbliżamy do potrzeby kolejnej wymiany. I to gigantycznej, co rodzi kłopoty finansowe. Lepszą strategią są sukcesywne inwestycje a nie jednorazowe, bo łatwiej je udźwignąć. A pamiętajmy, że za ileś tam lat możemy nie dostać zastrzyku funduszy unijnych."

Ja zaś dodam: za zaoszczędzone na nie potrzebnych W TEJ CHWILI remontach można by zbudować linię na Parkitkę albo/i przedłużenie na Północy. Nie zapominajmy też o Starym Rakowie.

PODSUMOWANIE. Wydamy dużo pieniędzy na infrastrukturę tramwajową - pewnie 150 mln zł - a pasażerowie i tak nie odczują istotnej poprawy, za to pewnie przez dwa lata będą się męczyć bez tramwajów, bo tyle potrwają remonty.

Mam nadzieję, że plany inwestycyjno-remontowe uda się jeszcze zweryfikować. Z korzyścią dla pasażerów, miasta i wszystkich mieszkańców.

Zainteresowanych szerszą analizą, jak DOBRZE wyremontować linię tramwajową, odsyłam do trzyczęściowego opracowana: CZ.1, CZ.2, CZ3.

poniedziałek, 14 listopada 2016

"Po latach myślenia wyłącznie o wygodzie zmotoryzowanych sukcesywnie powstają kolejne udogodnienia dla pieszych...". Ten cytat z tekstu z "Wyborczej" traktuje o Warszawie, bo akurat w Częstochowie drogowcy pobili kolejny rekord w konkurencji "jak najkrócej zielone światło dla pieszych, jak najdłużej dla samochodów". Na nowej sygnalizacji na tyłach M1 te proporcje wynoszą: ok. 50 sekund samochody jadące ul. Michałowskiego, 7 sekund piesi. I to mówimy o pieszych idących równolegle, czyli zielony sygnał otrzymują w tym czasie co samochody. Ale dla pieszych gaśnie już po 7 s. Kolejne 43 s fazy zielone pali się już tylko dla samochodów.

Oto film (przepraszam za nędzną jakość - była mgła, a chyba i obiektyw komórki niezbyt czysty): 

Oczekiwanie na zielone światło przez pieszych może trwać tu prawie 2 minuty, jeśli doszliśmy do krawężnika o ułamek sekundy za późno. Najpierw posterczymy bez sensu na czerwonym, choć auta wyjeżdżające z ul. Dmowskiego też mają czerwone (no, ale przecież ważniejsze od naszej wygody i czasu jest wygoda skręcających kierowców, którzy nie muszą już zwracać uwagi na pieszych!). A potem postoimy, już z sensem, gdy auta na Dmowskiego doczekają się zielonego światła.

Aha - i nie możemy zapomnieć o przycisku, bo w przeciwnym przypadku zielone w ogóle się nie zaświeci i będziemy sterczeć 4 czy nawet 6 minut. Chyba nie trzeba dodawać, że kierowcy samochodów nic naciskać nie muszą.

Rekord 50 do 7 sekund jest, przyznajmy, wyśrubowany - ale wszystko przed nami. Na uruchomienie po modernizacji czekają po sąsiedzku dwie instalacje: na skrzyżowaniu Michałowskiego z al. Wyzwolenia i al. Wyzwolenia / al. AK/ Obr. Westerplatte / Kisielewskiego (koło Statoilu). W obu tych miejscach światła działały dotąd jak za Króla Ćwieczka i powiedzmy sobie szczerze: były całkiem nieinteligentne. Otóż gdy auto miało zielone światło, również zielone było na równoległych "zebrach", za to czerwone na poprzecznym przejściu.

Logiczne i proste? Za proste i za logiczne. Po co pieszy ma mieć tak samo długo zielone światło co równolegle jadące samochody? Będzie się tu pałętać, podczas, gdy jeden na iluś tam kierowców zechce skręcić w prawo i - zgroza, szykana, katastrofa! - musiałby się zatrzymać, żeby niezmotoryzowanego frajera przepuścić. I cała idea zrównoważonego transportu (w rozumieniu speców z MZDiT) weźmie w łeb. A przecież szofer się spieszy, za to pieszy czy rowerzysta nie (przejsciu towarzyszy przejazd dla rowerów), bo w przeciwnym przypadku i jeden i drugi wsiadłby w samochód.

"Musimy dbać o interes wszystkich użytkowników ruchu, a przede wszystkim o bezpieczeństwo..." -  to rytualne tłumaczenie drogowców, dlaczego jakoby nie można zrobić pasów (estakada, al. Wyzwolenia - mleczarz), lub zielone dla pieszych nie może się palić tyle samo czasu co zielone dla równolegle jadących samochodów. A nie daj boże jeszcze kierowca pieszego na zielonym rozjedzie, to będzie miał kłopoty w sądzie. Po co? Lepiej zminimalizować ryzyko, niech więc pieszy jak najkrócej ma zielone światło, jeśli w ogóle mieć musi.

Ciekaw jestem czy radni dzielnicowi i miejscy wiedzą, jaki los zgotowali mieszkańcom, w których imieniu monitowali MZDiT o sygnalizację na skrzyżowaniu Michałowskiego z Dmowskiego (akurat tutaj była potrzebna średnio). Pewnie naiwnie wierzyli, że drogowcy zadbają o interes pieszych, a nie tylko o wygodę zmotoryzowanych. A może nie wiedzą jak tam jest, bo też widzą świat tylko zza kierownicy?

Zapraszam radnych na rzeczone skrzyżowanie - możemy razem sobie po nim pochodzić. Tzn. postać.

 

środa, 12 października 2016

michalowskiego

Od paru tygodni moim celem spacerów z psem stała się sygnalizacja przy ul. Michałowskiego, pierwsza tego typu w Częstochowie. Mam więc stały monitoring jak sprawdza się radar, który przed za szybko jadącymi samochodami zapala na chwilę czerwone światło (nawet gdy nie ma pieszych) - karząc za złamanie przepisów koniecznością zatrzymania lub wyhamowania niemal do zera. To i tak niewielka niedogodność biorąc pod uwagę fakt, iż w bardziej cywilizowanym kraju dostaliby jeszcze punkty i mandat z automatu.

Funkcjonowanie tej nowinki obserwuję o różnych porach, a także z perspektywy kierowcy, bo często tędy jeżdżę. Zaś upływ czasu pozwala mi zweryfikować, czy trafny był komentarz, jaki "na gorąco" opublikowałem 30 września na łamach  Magazynu Częstochowa" - piątkowego dodatku do "Wyborczej":

"Świetne rozwiązanie, wychowujące kierowców. Po raz pierwszy spotkałem się z nim w Portugalii w 2003 r. Jak typowy polski kierowca wjeżdżałem do miejscowości wytracając prędkość powoli i raczej do 60 a nie 50 km/h. Na początku nie mogłem się nadziwić, dlaczego włącza się czerwone światło na nie wiadomo po co ustawionym sygnalizatorze - bo nie było tam ani skrzyżowania ani „zebry”. W końcu nauczyłem się jeździć zgodnie z przepisami.
Cieszę się, że nasz MZDiT w końcu dostrzegł jakim problemem jest nadmierna prędkości. Tylko dlaczego postawił na światła, które powinny być ostatecznością, gdy innych metod nie da się wprowadzić? Na Michałowskiego wystarczyłaby szeroka wysepka odchylającą tor jazdy - wymuszająca wolną jazdę. Byłoby bezpiecznie, ruch byłby płynniejszy, a odpadłyby koszty utrzymania świateł".

W wersji komentarz na portalu wyborcza.pl dodawałem jeszcze, że regulacji wymaga radar od strony ul. Fieldorfa, bo piratów wykrywa za późno i zdążą oni przejechać (przyspieszając jeszcze). na świetle żółtym czy tzw. wczesnym czerwonym.

Ta uwaga aktualna jest również dziś. Nasunęło mi się też druga: dlaczego czerwone światło zapala się nie tylko przed samochodem jadącym za szybko, ale także przed nadjeżdżającym z przeciwka z prawidłową prędkością (cały czas mówimy o sytuacji, gdy nie ma pieszych)? Mam nadzieję, że sterownik jest na tyle "inteligentny", że można go odpowiednio programować.

Niestety, co niektórzy kierowcy nauczyli się już, że jadąc nie tylko trochę za szybko, ale o wiele za szybko - zdąży przejechać na żółtym świetle czy tzw. wczesnym czerwonym. Takie sytuacje obserwuję coraz częściej zwłaszcza późnym wieczorem i to nie tylko wśród jadących od strony ul. Fieldorfa - tam, gdzie radar wymaga regulacji - ale i od M1, gdzie czujka wyłapuje samochody z dalszej odległości.

To umacnia mnie w przekonaniu, że sygnalizacja tego typu, owszem, jest świetnym rozwiązaniem - ale w sytuacji, gdy np. z powodu warunków terenowych nie ma szans na inne. Jak napisałem w komentarzu - "na Michałowskiego wystarczyłaby szeroka wysepka odchylającą tor jazdy - wymuszająca wolną jazdę. Byłoby bezpiecznie, ruch byłby płynniejszy, a odpadłyby koszty utrzymania świateł".

Oto przykład takiej wysepki na Rugii w Niemczech - zdjęcie to pokazał niedawno portal warszawskiego stowarzyszenia Zielone Mazowsze - zm.org.pl:

niemcy160814_194706

W warunkach miejskich warto by jeszcze do tego dodać wyniesienie przejścia dla pieszych, z łagodnym najazdem i zjazdem:

padova1

Zdjęcie pochodzi z Padwy, którą odwiedziłem w tegoroczne wakacje. To miasto uniwersyteckie, znane przede wszystkim z pochówku św. Antoniego - a dla osób interesujących się komunikacją także z "tramwaju na gumach" (zdjęcie tutaj). Padwa zadziwiła mnie niezbyt częstą w Italii dbałością o bezpieczeństwo pieszych. Otóż wyniesienia przejść są tam stosowanie powszechnie, przede wszystkim na ulicach głównych, w tym dwupasmowych (bo tam jest największa potrzeba):

padova2

Jak widać, stosowanie wyniesień nie jest przeszkodą dla autobusów. Ciekawe, kiedy dojrzejemy, by taką metodę wymuszania na kierowcach bezpiecznej jazdy dorobić się np. na ul. Obrońców Westerplatte, al. Bohaterów Monte Cassino czy na "autostradzie śródmiejskiej":

"Gęstość" wyniesień (wszystkie zdjęcia powyżej i poniżej zostały zrobione na jednym ciągu ulicznym z centrum Padwy w kierunku autostrady!) powoduje, że Włosi, mimo swojego temperamentu, nie szarżują, lecz jadą płynnie 50 km/h. Piesi czują się bezpiecznie, rowerzyści także - a warto wspomnieć, że jest ich w Padwie dużo, a wzdłuż ulic pełno jest pasów rowerowych. Widać nie mają obaw by jeździć między autami - gdy te poruszają się z NORMALNĄ w mieście prędkością, a nie pędzą jak w Częstochowie.

Oprócz wyniesionych przejść są też wyniesione całe tarcze skrzyżowań, także na dwupasmówkach:

padova4

padova3

Przed rondami przejścia dla pieszych też są podniesione, by kierowcy wyhamowali już przed nimi a nie dopiero przed samym wjazdem na rondo:

padova51

Na poniższej fotografii widzimy wyniesione przejście i sygnalizację - ale wyłączoną, bo w tej sytuacji okazała się zbędna:

padova6

A na koniec parę zdań dla kierowców. Odpowiedzmy sobie na pytanie, na ile sekund ruch wstrzyma pieszy, którego przepuszczamy przez takie podniesione przejście? Na 2-3 sekundy a czasem na zero sekund, gdy wystarczy nam zdjęcie nogi z gazu lub tylko lekkie przyhamowanie. A teraz drugie pytanie: na jak czas wstrzymuje ruch kołowy sygnalizacja, taka jak na Michałowskiego, by przepuścić też jednego pieszego? Na minimum 30 sekund. Czyli na dziesięć razy dłużej!

Po co więc budować światła, jeśli da się zastosować inne rozwiązanie też dające bezpieczeństwo pieszym, poza tym zmuszające WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU kierowców do jazdy umiarkowaną prędkością, także cwaniaków. I w dodatku nie zmniejszające przepustowości jak sygnalizacja, ani nie rodzących kosztów eksploatacji?

PS O wyniesionych przejściach i skrzyżowaniach we Francji, gdzie są powszechne, pisałem tutaj. Polskie przykłady znajdziecie tutaj.

piątek, 07 października 2016

Ronda to świetny wynalazek - są bezpieczne, bo jeśli dojdzie nawet do kolizji to na małej prędkości. Płynność ruchu i przepustowość też na rondach są lepsze niż na skrzyżowaniach z sygnalizacją. Choć tu akurat wiele zależy od samych kierowców. Konkretnie: od tego, czy sygnalizują prawym kierunkowskazem zamiar zjazdu z ronda.

Niestety, wielu (zbyt wielu) kierowców o tym zapomina. Co to powoduje? Korki.

Wyobraźmy sobie, że chcemy wjechać na rondo. Czekamy na lukę, bo auta znajdujące się na rondzie mają przecież pierwszeństwo. Ale często się zdarza, że auto jednak zjeżdża z ronda w naszą np. uliczkę, czyli moglibyśmy ten moment wykorzystać na wjazd na rondo - gdyby oczywiście wspomniane auto zasygnalizowało swój zjazd z ronda prawym kierunkowskazem. Ale kierowca kierunkowskazu nie dał, a gdy już dostrzegliśmy, że mimo to zjeżdża z ronda - to było juz za późno by zdążyć przed kolejnym autem znajdującym się na rondzie. Ponieważ wielu kierowców zapomina o prawym kierunkowskazie, przegapiamy wiele takich luk - przez co za nami tworzy się kolejka aut chcących wjechać na rondo..

Może więc kierowców edukować stawiając nieformalne (nie przewidziane w kodeksie drogowym) tablice przypominające o obowiązku wrzucenia prawego kierunkowskazu? Takie choćby jak podejrzane przeze mnie w Austrii. Które zresztą dowodzą, że żadna nacja kierowców nie jest genetycznie dobra lub zła - tylko niektóre z nich są lepiej wyszkoleni ale też lepiej wychowani prze zosoby zajmujące się urządzaniem dróg:

 grazrondokierunk

Widziałem też (ale nie zdążyłem sfotografować) podobne tabliczki umieszczone nie przed rondem, ale na nim.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 22

Tomasz Haładyj
Od marca 2015 r. redaktor naczelny częstochowskiej redakcji "Gazety Wyborczej".
Od 1991 r. jej dziennikarz, specjalizujący się w tematyce komunikacyjnej. Pisze też
o architekturze i urbanistyce. Pasjonat historii.
Współautor „Spacerownika
po Częstochowie”, napisał „Opowieść o częstochowskich tramwajach”. Laureat nagrody Silesia Press
za głośny raport
o dworcach kolejowych.
Pochodzi z Białegostoku.
Z wykształcenia jest ekonomistą transportu, ukończył warszawską
Szkołę Główną Handlową.


Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Rozkład jazdy